Szervezetünk komplex folyamatokat lebonyolító gépezet, aminek működéséhez a vitaminok nélkülözhetetlenek. A vitaminok szerves vegyületek, melyek biokémiai folyamatokkal segítik szervezetünk megfelelő működését. Nem szolgálnak energiaforrásul és nem működnek építőanyagként mégis hiányuk esetén komoly következményekkel számolhatunk.

Néhány csoport számára a vitaminhiány kockázata emelkedett, ilyenek például az:

  • idősek
  • várandósok
  • daganatos betegek
  • nagyobb műtéten átesettek
  • különféle felszívódási zavarban vagy bélrendszeri betegségekben szenvedők.

Fontos azonban tudnunk, hogy fokozott fizikai vagy pszichés terhelés alatt állók esetében is nagyobb a vitaminigény.

A vitaminokat oldhatóságuk alapján két nagyobb csoportra oszthatjuk:

  • Zsírban oldódó vitaminok: pl: A, D, E
  • Vízben oldódó vitaminok: B, C

Zsírban oldódó vitaminok:

Szervezetünk a zsírban oldódó vitaminokat a zsírszövetekben és a májban tárolja. Bár fontos, hogy a megfelelő mennyiséghez hozzájusson szervezetünk, érdemes azonban tudni, hogy a zsírban oldódó vitaminokat túl lehet adagolni, ami szintén kockázatokkal jár!

A-vitamin: Sejtjeink, szöveteink regenerációjához, a növekedéshez, a bőr és a nyálkahártyák épségének fenntartásához szükséges. Hiányának tünetei: száraz és hámló bőr, szemszárazság, látás gyengülése, farkasvakság.

D-vitamin: Biztosítja a kalcium és a foszfor visszaszívódását a bélben és a vesékben. Fokozza az immunrendszer hatékonyságát és a csontépítő sejtek aktivitását. Kalciummal együtt szedve csökkenti a csonttörések kialakulását. Jótékony hatása még, hogy csökkenteni képes a magasvérnyomás és kardiovaszkuláris kórképek, daganatos betegségek, öregedési folyamatok, elhízás, inzulinrezisztencia és cukorbetegség kialakulását. Túlzott fogyasztása azonban étvágytalanságot, hányingert, hányást, hasmenést, izomgyengeséget, fejfájást okoz.

E-vitamin: Antioxidáns hatásával membránvédő és gyökfogó. Többek között segíti a vörösvérsejtek képződését, fokozza az oxigénellátást, csökkenti a vetélés kockázatát és öregedés késleltető hatása is van.

Vízben oldódó vitaminok:

Ezeket a vitaminokat a szervezet nem képes tárolni, könnyen felszívódnak és a vesék segítségével ürülnek ki. A B és C vitamint rendszeres utánpótlása ajánlott, viszont érdemes figyelni a megfelelő mennyiségre ugyanis a nagy adagok szedése akár vesekárosító hatású is lehet.

B-vitamin: jelentős szerepet vállal az energiatermelő folyamatokban, idegrendszerünk és a bőrünk egészségéhez, valamint segítenek elűzni a fáradtságot. Megtalálhatjuk: gabonafélékben, hüvelyesekben, májban, tojásban, de mogyoróban és szójában is. Hiányának tünetei étvágytalanság, gyengeség, állandó fáradság, zavartság, bőr és szájszárazság.

C-vitamin: Immunrendszer erősítő hatásáról ismerjük a legjobban, de segíti a sebgyógyulást, az izmok regenerációját, a vas felszívódását, a fogak és a csontok fejlődését. Stresszes időszakban és műtétek után különösen fontos a szervezetbe való bevitelük. Hiánya ínyvérzést (scorbut), gyenge sebgyógyulást, valamint fáradékonyságot okoz.

Elmondható tehát, hogy szervezetünk fő támaszfalai a vitaminok, amik nélkül legyengülünk és súlyos következményekkel is számolhatunk.

Ha kíváncsi, hogy szervezetében elegendő vitaminok állnak e rendelkezésre, keresse fel Önhöz legközelebb eső vérvételi pontunkat vitaminvizsgálatáért!