„Új év, új én!”. Hangzik el a régi szlogen sokak szájából minden egyes új év első pár órájában. Azután a lelkesedés elmarad, és napokon belül már el is felejtettük milyen ambíciókkal indítottuk az éjfél utáni reményteljes perceket.

Akik mégis kitartanak, azok sokszor ott vétenek hibát, hogy azonnali eredményeket akarnak látni, drasztikus lépések segítségével, és nem gondolnak bele, hogy ez nem így működik. Azonban, annak érdekében, hogy valóban sikeres és hosszú távon is hatékony legyen ez a döntés, érdemes kis lépésekben elkezdeni egy rutin kialakítását.

Kezdjük szervezetünk egészségi állapotának feltérképezésével!

Már egyetlen vérvétel segítségével – a labordiagnosztikai szolgáltatások széles palettájának köszönhetően – rengeteget megtudhatunk gyorsan és egyszerűen egészségi állapotunkról, valamint figyelemmel követhetjük fejlődésünket is.

Ha nem is érezzük magunkat betegnek, nem tapasztalunk a normálistól eltérő tüneteket, akkor is fontos, hogy részt vegyünk rendszeres szűréseken, hiszen ezek segítségével még a tünetek megjelenése előtt diagnosztizálni lehet a leggyakoribb betegségeket.

Étkezés és folyadékbevitel

A legalapvetőbb – és talán a legegyszerűbb – lépés, hogy tudatosan étkezünk, mellette pedig figyelmet fordítunk legalább a napi ajánlott folyadékbevitelre. Amellett, hogy az egészségünknek is jót tesz, ha megtervezzük étkezéseinket, esetleg előre porciózzuk az ebédet, vacsorát, a pénztárcánk is hálás lesz érte.

Tartsunk gyümölcs- vagy zöldségnapokat, gyorsételek helyett pedig próbáljunk ki új recepteket. A főzés amellett, hogy kreativitásunkat fejleszti, stresszoldóként is remekül szolgál, míg a friss, természetes alapanyagok pedig szervezetünk működő- és ellenállóképességét is támogatják.

Ez nem azt jelenti, hogy azonnal le kell mondani az összes „káros” ételről, csupán érdemes nagyobb figyelmet fordítani arra, hogy mit és milyen mennyiségben viszünk be a szervezetünkbe. A megfelelő táplálkozás amellett, hogy általános közérzetünket javítja, még egészségi állapotunkra is csodás hatással van. Érdemes dietetikus segítségét kérni – amennyiben nem vagyunk biztosak a dolgunkban – hiszen a személyre szabott étrendtervekkel és táplálkozási tanácsokkal segíthetnek elérni célunkat.

Mozgásra fel

Tudományosan kimutatható, hogy már napi 30 perc mozgás rengeteget segít egészségünk megőrzésében. Természetesen ebben az esetben se kell rögtön 200 kg-os súlyokat emelgetni ahhoz, hogy eredményeket könyveljünk el magunknak.

Már azzal, ha elsétálunk az eggyel messzebbi buszmegállóhoz, a lépcsőzést választjuk a liftezés helyett, esetleg nyújtógyakorlatokat végzünk, egy lépéssel közelebb kerülünk ahhoz, hogy rászoktassuk magunkat a rendszeres mozgáshoz.

A lényeg, hogy olyan mozgásformát találjunk, amely kényelmes számunkra és végzése közben jól érezzük magunkat. Ez nem csak megkönnyíti azt, hogy rávegyük magunkat a gyakorlatok végzésének folytatására, de sikereket is könnyebben érünk el, amely pedig boldogsághormonokat fog termelni szervezetünkben.

Mentális felkészülés

Sokan bele se gondolnak, hogy milyen hatással lehet életünkre, ha változás áll be a megszokott menetrendbe. Emiatt fontos, hogy mentálisan is felkészítsük magunkat az életmódváltásra, hiszen nemcsak a napirendünk, de szokásaink, rutinunk, és általa egészségünk is változni fog.

Fordítsunk figyelmet lelki és mentális egészségünkre is, hiszen ezek pont olyan fontosok, mint a fizikai állapotunk. Ha fejben felkészülünk arra, hogy milyen mértékű változásokat szeretnénk eszközölni életünkben, könnyebb lesz az átmenet.

A legfontosabb pedig, hogy akkor se érezzük magunkat rosszul vagy legyen lelkiismeret furdalásunk, ha nem mindig tudjuk ezeket betartani. A lényeg, hogy saját tempónkban haladjunk, ne hasonlítsuk máshoz eredményeinket, így biztos, hogy sikerekkel kikövezett lesz az életmódváltás felé vezető utunk.