Felkészülés a babavárásra avagy mit kell tennem a sikeres terhességért?

Minden gyermeket tervező pár izgatottan várja mikor jelenik meg az a bizonyos 2 csík a teszten és kezdenek neki életmódot változtatni a születendő gyermek érdekében. Kevesen tudják, de az egészséges baba érkezése leginkább attól függ, hogy a leendő szülők milyen egészségügyi állapottal rendelkeztek a fogantatás pillanatában.

Babánkért a legtöbbet a várandósság előtti felkészüléssel és tudatos szűrővizsgálatokkal tehetünk. Ezekkel nemcsak a gyermek esélyeit, de a későbbi vetélést vagy betegségeket is megelőzhetjük.

Mit tehetek a sikeres várandósság érdekében?

A leendő szülőknek a tervezett fogantatás előtt három hónappal érdemes a következőkkel foglalkoznia:

Az előzetes orvosi vizsgálatoknál fontos felmérni az immunrendszer megfelelő állapotát, hiszen egy-egy vitaminhiány vagy gyulladás nehezítheti a teherbeesést, illetve a vetélés kockázatát is növeli.  Erre megoldást nyújthat egy nagyrutin vérvizsgálat egy vitamin vizsgálattal egybekötve.

A folsav szedése különösen fontos, már a terhesség előtt ugyanis bizonyítottan segít megelőzni a velőcsőzáródási rendellenességek, például a nyitott gerinc és az agyvelőhiány kialakulását. A velőcső az embrió azon része, melyből a baba gerince és agya kifejlődik. Fontos tudni, hogy a velőcsőzáródási rendellenességek a terhesség legkorábbi heteiben következnek be, amikor a legtöbb nő még nem is tudja, hogy terhes.

A prekoncepcionális, vagyis a fogantatás előtti vizsgálatok, része egy általános nőgyógyászati vizsgálat, amelynél a kitolódott életkorban (+35) lévőknél AMH (anti-Müllerian hormon) szintet is néznek (vérvételből), amely segít megállapítani a pár hölgy tagjánál a termékenységi szintet (petesejtek mennyiségét és állapotát).

Ugyanezen elven fontos, hogy férfirészről elvégeztessünk egy spermaanalízist (SPG), amely megmutatja a spermiumszámot, motilitási (mozgási) és morfológiai (alaki) jellemzőket, ami rámutathat a nem megfelelő termékenységi tartományokra is.

Amennyiben krónikus betegséggel rendelkezik, fokozottan indokolt a rendszeres kontrollvizsgálat és a gyógyszeres kezelés leállítása vagy módosítása.

Az ivarsejtek védelme érdekében a pár mindkét fél részéről fontos a dohányzás elhagyása, illetve az alkohol és a felesleges gyógyszerek mellőzése.

Sajnos hazánkban nem elterjedt, de fontos szerep jut a genetikai hordozóságszűréseknek is, ami olyan genetikai vizsgálat, mely a párok DNS mintáját elemzi. Célja, hogy kiszűrjön rejtett genetikai hibákat, amik a születendő gyermekeknél rendellenességeket (pl. SMA), vagy a leendő szülőknél termékenységi zavarokat okozhatnak.

A genetikai betegséggel érintett gyermekek 80%-a olyan pároknál születik, akik tünetmentesek, és a családjukban sem fordult elő ilyen rendellenesség. E vizsgálattal jelentős mértékben csökkenthető ennek veszélye.

Elmondható tehát, hogy a sikeres terhességhez nem elég csak a megfelelő táplálkozás, rendszeres testmozgás és a stresszkerülés kombinációja ugyanis több rejtett veszélyforrás leselkedik születendő gyermekünkre, mint elsőre gondolnánk.