Hogyan készüljön a mintavételre?

A laborvizsgálat eredményessége nagymértékben múlik a megfelelő felkészülésen. Hogy pontosan mire van szükség, az a vizsgálat típusától függ.

Egyes vizsgálatok esetén éhgyomorral kell érkezni. Ilyenkor a vérvételt megelőző 12 órában nem ajánlott enni, és kizárólag szénsavmentes ásványvizet vagy csapvizet szabad inni. Minden más étel és ital – beleértve a kávét és az édesített üdítőket – befolyásolhatja az eredményeket.

Azoknál a vizsgálatoknál, amelyeknél az étkezés nem befolyásoló tényező, azok előtt könnyű reggeli és folyadékfogyasztás is megengedett. Fontos azonban, hogy ebben az esetben is legalább két pohár víz elfogyasztását javasoljuk, mert ez megkönnyíti a vérvételt.

Mielőtt időpontot foglalna, kérjük, nézze meg az adott vizsgálat vérvételi feltételeit!
Amennyiben egy speciális vizsgálati csomagot választott, annak leírásában részletes útmutatót talál a felkészüléshez: https://www.corden.hu/vizsgalatok/

Minden esetben éhgyomorra kell vérvizsgálatra mennem?

Nem minden vizsgálat igényel éhgyomri állapotot. Vannak olyan laborvizsgálatok, amelyeknél az étkezés nem befolyásolja az eredményt, így ezek előtt nem szükséges koplalni. Ugyanakkor más vizsgálatok esetén elengedhetetlen, hogy a vérvétel előtt legalább 12 órával már ne fogyasszon ételt vagy cukrozott italt.

Ezért időpontfoglalás előtt mindenképpen érdemes tájékozódni, hogy az adott vizsgálathoz milyen előkészületek szükségesek. Erről részletes felvilágosítást kérhet ügyfélszolgálatunktól is.

Mielőtt időpontot foglalna, kérjük, nézze meg az adott vizsgálat vérvételi feltételeit!
Amennyiben egy speciális vizsgálati csomagot választott, annak leírásában részletes útmutatót talál a felkészüléshez: https://www.corden.hu/vizsgalatok/

Vizet se lehet inni vérvétel előtt?

De igen, sőt, kifejezetten javasoljuk! Ha éhgyomorra szükséges érkezni a mintavételre, csapvíz és szénsavmentes ásványvíz fogyasztása megengedett, sőt ajánlott. A sikeres vérvétel elősegítése érdekében indulás előtt fogyasszon el legalább két pohár vizet.

Mielőtt időpontot foglalna, kérjük, nézze meg az adott vizsgálat vérvételi feltételeit! Amennyiben egy speciális vizsgálati csomagot választott, annak leírásában részletes útmutatót talál a felkészüléshez: https://www.corden.hu/vizsgalatok/

Gyerekek részére is kérhető mintavétel?

A Corden országosan több helyszínen kínál olyan vérvételi lehetőséget, amelyet kifejezetten gyermekek számára alakítottunk ki. Tapasztalt és empatikus szakembereink nyugodt, barátságos környezetben fogadják a családokat, hogy a mintavétel minél kevesebb stresszel járjon a gyermek számára. A vizsgálathoz nincs szükség TAJ-kártyára vagy orvosi beutalóra. Előzetes időpontfoglalással a vérvétel gyorsan és kényelmesen, hosszú várakozás nélkül elvégezhető. 

A laboreredmények birtokában felkészülten érkezhet a gyermekorvoshoz, így a diagnózis és a szükséges kezelés is hamarabb megkezdhető. Érdemes előzetesen egyeztetni a kezelőorvossal arról, milyen laborparaméterek vizsgálata szükséges.

A felkészülést segítő minden további hasznos információ elérhető a gyermekvérvételről szóló oldalunkon, kattintson ide.

Milyen laborvizsgálatra van szükségem?

A megfelelő laborvizsgálatok kiválasztása kizárólag orvosi kompetencia. Ügyfélszolgálati és labordiagnosztikai munkatársaink sajnos nem adhatnak tanácsot ezzel kapcsolatban.

A szükséges vizsgálatokat csak szakorvos vagy kezelőorvos tudja meghatározni az Ön egészségi állapotának, tüneteinek vagy meglévő diagnózisának ismeretében. Ezért kérjük, hogy időpontfoglalás előtt mindenképpen konzultáljon orvosával, aki pontosan meg tudja mondani, mely laborparaméterek vizsgálatára van szükség. 

Szűrővizsgálati csomagjainkat szakorvosokkal együttműködve állítottuk össze, hogy a tünetek alapján segítséget nyújtsanak mindazoknak, akik laborleleteikkel felkészülten szeretnék felkeresni orvosukat. Ugyanakkor ezek a csomagok hasznosak lehetnek azok számára is, akik saját egészségi állapotukat szeretnék rendszeresen nyomon követni, vagy megelőző céllal, panaszmentesen kívánnak képet kapni szervezetük működéséről.

Lehet TB-alapon igénybe venni a vizsgálatokat?

Jelenleg a Corden Laboratórium Hálózat szolgáltatásai nem vehetők igénybe társadalombiztosítás terhére, kizárólag önköltséges formában állnak rendelkezésre. Törekszünk arra, hogy gyors, kényelmes és sorban állás nélküli megoldást nyújtsunk mindazok számára, akik megbízható, magas színvonalú laboratóriumi vizsgálatokat keresnek.

Mikor kapom meg a laboreredményeket?

A leletkiadás ideje a vizsgálat típusától függ. Alapvizsgálatok, például általános laborcsomagok esetén az eredmények általában 1–2 munkanapon belül elérhetők. Összetettebb vizsgálatok – mint például a komplex cöliákia szűrőcsomag vagy a hisztamin-intolerancia teszt – esetén az eredmények kiadására akár 10–15 munkanapot is várni kell. A vizsgálatokhoz tartozó pontos vállalási időkről ide kattintva talál részletes tájékoztatást!

Hogyan tudok időpontot foglalni?

Időpontfoglalásra többféle módon is van lehetőség. 

A legegyszerűbben online foglalhat időpontot weboldalunkon keresztül:
https://paciens.unilab.unicomp.hu/idopontfoglalas/helyszin

Emellett ügyfélszolgálatunk is készséggel segít a foglalásban:
Telefon: +36 1 800 9313 vagy +36 30 416 9982
Nyitvatartás: hétfőtől péntekig, 08:00–16:00

Hol találhatóak Corden mintavételi pontok?

A Corden Laboratórium Hálózat jelenleg már 15 vármegyében várja Pácienseit. Jelen vagyunk Bács-Kiskun, Baranya, Békés, Csongrád-Csanád, Fejér, Győr-Moson-Sopron, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Komárom-Esztergom, Pest, Somogy, Tolna, Vas, Veszprém, Zala vármegyében is. 

Mintavételi pontjaink elérhetőségét, valamint nyitvatartását ide kattintva érhetik el.

Adókedvezményre igényt tarthatok laborvizsgálati eredménnyel?

A laborvizsgálat eredménye önmagában nem elegendő adókedvezmény igényléséhez. Az erre való jogosultságot szakorvos állapítja meg, a megfelelő diagnózis felállítása után.

Az adókedvezmény kizárólag olyan betegségek vagy fogyatékosságok esetén vehető igénybe, amelyek szerepelnek a vonatkozó jogszabályban. A részletes lista a 335/2009. (XII. 29.) Korm. rendeletben található, amely az összevont adóalap adóját csökkentő kedvezmény igénybevételére jogosító, súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségeket sorolja fel. A rendelet teljes szövege elérhető erre a linkre kattintva

Egészségpénztárral igénybe vehetem a szolgáltatásokat?

Igen. Jelenleg kizárólag OTP Egészségpénztári kártyával van lehetőség fizetni.
Bővebb információkért látogasson el a
https://www.corden.hu/otp-egeszsegpenztar/ oldalra.

Mi az a terheléses cukorvizsgálat, és hogyan zajlik?

A terheléses cukorvizsgálat (OGTT – orális glükóztolerancia teszt) a szénhidrát-anyagcsere állapotának felmérésére szolgál, különösen a cukorbetegség vagy inzulinrezisztencia gyanúja esetén.

A vizsgálat éhgyomorra történik. Először vérvételre kerül sor, majd ezt követően a páciens 75 gramm gyógyszertári cukrot kap, amelyet 3 dl vízben feloldva kell elfogyasztani 5 percen belül. Az ital elfogyasztásától számított meghatározott időközönként további vérvételek történnek.

A vizsgálat során:
Enni és inni nem szabad (kivéve a vizsgálathoz adott oldatot)
A fizikai aktivitást kerülni kell
Fontos a nyugalom biztosítása a pontos eredmény érdekében

A vizsgálat végeztével javasolt mielőbb könnyű reggelit fogyasztani, és a nap folyamán bőséges folyadékbevitel ajánlott, hogy elkerülhető legyen az esetleges rosszullét, és elősegítsük a bevitt cukor kiürülését a szervezetből.

Fontos:
Reggeli gyógyszereket nem szabad bevenni, kivéve, ha azt a kezelőorvos kifejezetten előírta.

Mikor és hogyan kapja meg az eredményt?

A leletet elektronikusan, jelszóval védett PDF-mellékletként küldjük el az Ön által megadott e-mail címre. Eredménye elérhető és letölthető az EESZT (Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér) rendszeréből is, ahol háziorvosa és szakorvosa szintén megtekintheti.  A vizsgálatok vállalási határidejét ide kattintva tudja megnézni! 

Az elkészült laborvizsgálatok mellett diagnózist és kezelést is tudnak ajánlani?

Nem, a laboratóriumi vizsgálatok eredményeinek értelmezése, a diagnózis felállítása, valamint a megfelelő kezelés meghatározása kizárólag szakorvos vagy kezelőorvos hatásköre.

Ügyfélszolgálatunk és laboratóriumi munkatársaink nem jogosultak orvosi véleményt adni, illetve kezelést javasolni. Az eredményekkel kapcsolatban minden esetben javasolt konzultálni a kezelőorvossal, aki szükség esetén további vizsgálatokat is elrendelhet.

Honnan tudom, hogy mennyibe kerülnek a laborvizsgálatok?

A laborvizsgálatok árai elérhetők a Corden honlapján.

Kétféle árlista áll rendelkezésre:
– Az egyedi vizsgálatok árait, laborparaméterenként, az alábbi oldalon találja:
https://www.corden.hu/arlista-2025/
– A szűrőcsomagok árait pedig itt tekintheti meg:
https://www.corden.hu/arlista-csomagok/

Így attól függően, hogy egyéni vizsgálatra vagy komplex szűrőcsomagra van szüksége, könnyen megtalálhatja az aktuális díjakat.

Mennyi vért vesznek le egy vérvétel alkalmával?

 Egy vérvétel során általában körülbelül 15 ml vért vesznek le, amely elegendő több laborparaméter vizsgálatához is. A vérvételi ponton töltött idő nagyjából 15 perc, amely magában foglalja az adminisztrációt és a mintavételt is. A folyamat gyors, biztonságos és fájdalommentes módon zajlik szakképzett munkatársaink közreműködésével.

Mi a különbség az ételallergia, ételintolerancia és ételérzékenység között?

Bár az ételallergia, ételintolerancia és ételérzékenység tünetei hasonlóak lehetnek, fontos tudni, hogy három különböző eredetű állapotról van szó. Ezek nem szinonimák, lefolyásuk és kezelési lehetőségeik is eltérnek.

  • Ételallergia esetén a szervezet egyes élelmiszerek alkotóelemeit tévesen „veszélyesnek” érzékeli, és azonnali immunválaszt indít el. Ennek során specifikus IgE ellenanyag termelődik. A tünetek gyorsan – akár perceken belül – jelentkezhetnek, súlyos esetben akár életveszélyes allergiás reakció is kialakulhat.
  • Ételintolerancia nem immunológiai eredetű. Oka többnyire az emésztőrendszer enzimhiánya vagy enzimaktivitásának csökkenése, melynek következtében a szervezet nem tud bizonyos tápanyagokat megfelelően lebontani. Jellemző például a laktózintolerancia. A tünetek általában késleltetve jelentkeznek, és az emésztőrendszert érintik.
  • Ételérzékenység során az emésztőrendszeri zavar mellett immunrendszeri válasz is megjelenhet, de ez nem IgE-típusú és nem azonnali reakció. A panaszokat bizonyos összetevők váltják ki, melyek gyulladást, irritációt és késleltetett immunreakciót idézhetnek elő. A tünetek sokszor általánosak és nehezebben köthetők konkrét élelmiszerhez (pl. puffadás, fejfájás, fáradékonyság).

Milyen problémákat nem mutat ki az ételintolerancia vizsgálat?

Az ételintolerancia vizsgálat nem alkalmas minden típusú emésztőrendszeri vagy táplálkozással összefüggő probléma kimutatására.

Fontos tudni, hogy:
Nem mutatja ki a laktózintoleranciát, mivel ez egy enzimhiányon alapuló állapot, nem immunválasz. A teszt tehát már diagnosztizált laktózintolerancia esetén is negatív eredményt adhat a tejre és tejtermékekre.
Nem alkalmas a cöliakia (lisztérzékenység) kimutatására, mivel az egy autoimmun betegség, amely eltérő diagnosztikai módszert igényel.
Nem mutatja ki a fruktóz (gyümölcscukor) felszívódási zavart, és
Nem alkalmas a keményítőintolerancia vizsgálatára sem.

Ezért, ha ezekre a problémákra gyanakszik, mindenképpen javasolt szakorvossal egyeztetni, hogy a megfelelő vizsgálat kerüljön elvégzésre. Bővebb információt ide kattintva olvashat! 

Kérdés esetén kérjük, hívja ügyfélszolgálatunkat, vagy írjon nekünk!

Telefon: +36 1 800 9313; +36 30 416 9982
E-mail: kozpontilabor@corden.hu